VOD

איך (לא) כותבים סיפור

מנחות: רותם ברוכין ויעל פורמן

במופע אלתור חווייתי, סופרת ותסריטאית מזמינות אתכם להציץ על תהליך הכתיבה שלהן. אחרי שנים של ויכוחים אינסופיים הן יתיימרו לכתוב סיפור ביחד, מול עיניכם. את הדמויות, העלילה וההתפתחויות בסיפור תבחרו אתם.

רותם ברוכין: תסריטאית, מחזאית וסופרת זוכת פרס גפן. בעלת הבלוג "פתקיות ליד המיטה".
יעל פורמן: סופרת. מחברת הספרים "קרעי עולם" ו"ילדי בית הזכוכית".


מה למדתי מבחירות של ילדים במבוכים ודרקונים?

מרצה: בני טרילסקי

אומרים שילדים לא מפסיקים להפתיע. להנחות משחקי תפקידים לילדים פירושו להתמודד עם הלא נודע, עם בחירות שמשקפות טוב לב ותמימות מצד אחד ואכזריות שובבית מצד שני, ולעיתים קרובות עם תבונה מפתיעה בצלילותה. בהרצאה אספר אילו שיעורים למדתי מהילדים על בני האדם, על הקבוצה ועל מה שביניהם. איך התמודדו קבוצות שונות של ילדים עם אותו מצב? ומה קורה כשנותנים להם להשתולל במרחב דמיוני אינסופי?

על המרצה: מנחה משחקי תפקידים לילדים, כותב ומפתח תוכן ומשחקים. יזם ומפיק.


לבחור בנסיך: דיסני ופמיניזם של בחירה

מרצה: דנה גרין

האם בל בחרה באהבת חייה, או שהיא סובלת מתסמונת שטוקהולם? האם אריאל היא בת ים תמימה שנוצלה בידי מכשפה, או נערה עצמאית שחתמה על חוזה מרצונה החופשי? במשך השנים נשאלו שאלות דומות על נסיכות דיסני רבות, בניסיון לברר אחת ולתמיד אם הן דמויות אנטי-פמיניסטיות ומזיקות, או שמא נשים חזקות ומעצימות. כדי לענות על השאלה אנתח את הנסיכות לאור כמה תיאוריות פמיניסטיות, בדגש על גישת "פמיניזם של בחירה".

על המרצה: סטודנטית לתואר שני בקולנוע באוניברסיטת תל אביב.


צא, דיבוק! המדריך לגירוש דיבוקים

מרצות: ענבל יפה ויהודית קגן

אויה, הגזרה אשר נפלה! דיבוק ארור נכנס בגופה של בת הקהילה! מה תעשו? 

במאה ה-17 עלה על במת הספרות היידית ז'אנר חדש ‒ סיפורי גירוש דיבוקים. בהרצאה נכיר את תסמיני הדיבוק ואת הנערות ארוכות הצמות שנפגעו ממנו, נדון בפרקטיקות שונות לגירוש, ונשוחח עם מגרשים מקצועיים, רוחות רפאים ומגרשים מקצועיים שהם גם רוחות רפאים. למה יהודים בסך הכל מזדהים עם הדיבוקים שלהם? ואיך כל זה הגיע לתרבות הפופולרית?

יהודית קגן: סופרת, זוכת פרס עינת לשנת 2019. סיפורה "רוח קדים" מועמד לפרס גפן לשנת 2020.

ענבל יפה: חובבת פנטזיה ופולקלור, מבקרת תרבות לעת מצוא ובלוגרית לסירוגין. הקימה עם יהודית את קבוצת הפייסבוק "לכל השדים והרוחות" לדמונולוגיה עברית.


לוק, אני אביך! אז למה אתה הגיבור?

מרצה: ראשל אביב

איזו תכונה משותפת הפכה את נסיכות דיסני לגיבורות? למה הופתענו כל כך לגלות שדארת' ויידר הוא אביו של לוק? הרקע המשפחתי חשוב לכולנו. הוא מעצב אותנו, אך גם משפיע על הרושם שאנחנו משאירים על הסובבים אותנו. בהרצאה נדבר על השימוש ברקע המשפחתי כסממן מוסרי בתרבות הפופולרית ונחשוב איזה רקע משפחתי יהפוך דמות לגיבורה או לנבל. נדון בכך באמצעות תיאוריות פסיכולוגיות וסוציולוגיות, ונציג שינויים וחידושים מהשנים האחרונות. 

ההרצאה תעסוק בין השאר באלימות במשפחה.

על המרצה: סטודנטית לתואר ראשון בפסיכולוגיה וסוציולוגיה, גיקית, מתנדבת בכנסים מזה כמה שנים ומרצה לראשונה.


למה אנחנו כותבים "שיפים"?

מרצה: שירי ישועה

שיפינג (מהמילה האנגלית ל"יחסים") הוא הצורך האנושי לדמיין יחסים רומנטיים ומיניים בין דמויות פיקטיביות, גם אם הם אינם קיימים כלל ביצירה המקורית. ל"שיפים" יש תפקיד מרכזי בתרבות החובבים, למשל בפאן-פיקשן (סיפורי חובבים) ובפאן-ארט (אמנות חובבים). מערכת היחסים החדשה שיצרנו מציתה את דמיוננו ולא פעם מרגשת אותנו עד דמעות. הסיבות שבגללן נבחר להתאהב דווקא בזוג מסוים קשורות בהזדהות שלנו עם הדמויות. הפעולה השטחית כביכול של זיווג אנשים לא קיימים, מאפשרת לעבד טראומה, לשחזר או לתקן יחסים שחווינו בעצמנו ואפילו ללמוד על המיניות והמגדר שלנו.

מגיל 16 ומעלה. ההרצאה תעסוק בין השאר במערכות יחסים מתעללות.

על המרצה: מרצה ותיקה בכנסים, קוראת וכותבת פאנפיקשן. מיוצרות הפודקאסט "The Random Fandom Podcast" העוסק בתופעות בתרבות מעריצים.


למה כולם טועים?

מרצה: ד"ר קרן לנדסמן

בסוף דצמבר הופעל מגדל G5 הראשון בעיר ווהאן. מזג האוויר החמים נשא את שובל הכימיקלים לעבר מעבדת הרפטיליאנים, בדיוק בפינה הצפון-מערבית של משטח הארץ.
או שלא.

בהרצאה נדבר על שלל תיאוריות הקונספירציה ששומעת כל מי שעיסוקה קשור ולו במקצת למחלת הקורונה, ונברר איך להפריך אותן בקלות.

על המרצה: רופאה מומחית באפידמיולוגיה, מייסדת וחברה בעמותת מדעת לקידום בריאות הציבור, ומחברת הספרים "שמים שבורים" ו"לב המעגל".


זה מידבק! ספרות המגפות

מרצה: תום בייקין-אוחיון

הספרות העולמית שופעת ספרים שעוסקים במגפות. אפשר למצוא ביניהן יצירות מופת מוכרות לצד פנינים נשכחות, ריאליזם פנטסטי ופנטזיות ריאליסטיות. בהרצאה נתוודע לכמה מהיצירות החשובות ביותר בסוגה המשונה הזאת, החל ביצירות מוכרות כמו "הדֶבֶר" של אלבר קאמי וכלה בפנינים נסתרות כמו "המגפה הלבנה" של פרנק הרברט,  וננסה לראות מה הן יכולות ללמד אותנו על התקופה המוזרה שעוברת על עולמנו.

על המרצה: סופר ומבקר תרבות ומרצה קבוע באייקון.